MLÁDEŽ: Soustředění dorostu

MLÁDEŽ: Soustředění dorostu

Hráči dorostu a deváté třídy se zúčastnili ve dnech 16. až 21. 6. soustředění, které se konalo stejně jako v loňském roce v areálu hotelu Kamzík v Karlově pod Pradědem. K dispozici měli naši nejstarší hráči všechno vybavení, tedy vnitřní bazén, tělocvičnu, venkovní hřiště s umělým povrchem, workoutové hřiště a samozřejmě i okolní svahy. Na soustředění vyjela skupina pouze 12 hráčů s trenérem Ondrou Kudrnou a vedoucím mužstva Daliborem Chlupem. Nízký počet byl způsoben tím, že někteří kluci se nemohli uvolnit ze školy a jiní doléčovali zranění či nemoci. Byla to situace se kterou musel trenér pracovat a o to intenzivnější to bylo pro ty odhodlané účastníky.

Sraz byl naplánován na nedělních 17:20 a celá skupina až na tradiční opozdilce dorazila v pořádku. Následovalo ubytování, večeře, obeznámení se s prostředím a samozřejmě přihlášení k wifi. Pondělní tak jako každé další ráno odstartovalo budíčkem v 6:45 a rozcvičkou od 7:00. V rámci rozcvičky jsme praktikovali různé cviky, švihadlo, výklus, vše vždy odstartovala klasická abeceda. Po cca 20 min anabázi jsme se vrátili na pokoj a v 8:00 vyrazili na snídani, která se ukázala být po celý pobyt poněkud monotematická :). I přesto se množství jídla s přibývajícími dny poněkud navyšovalo. Borci prostě makali a spalovali.

Trenér se rozhodl postavit proti sobě dvě šestičlenná mužstva a celé soustředění pojmout jako soutěž. Tím se podařilo docílit maximálního nasazení všech jednotlivců. Kluci se navzájem podporovali, fandili si a myslím že se to opravdu povedlo. Stála proti sobě dvě družstva, to mladší bylo složeno výhradně z kluků ročníku 2010 a to starší ze zbývajících starších. Proto bylo potřebné soutěžní disciplíny vymýšlet tak, aby byly vyvážené. Jednoduše jednou sedělo něco jedněm a podruhé druhým.

Pondělní dopoledne jsem strávili na venkovní ploše, kde celou soutěž odstartovaly paralelní překážkové dráhy, které podpořily rozvoj dynamiky i koordinace. Zapojili jsme i naše milované medicinbaly a o legraci opravdu nebyla nouze. Dopolední blok ukončil fotbálek 3 na 3, jako brankáři fungovali oba kapitáni, tedy Ondra a Borek. K vidění byla řada parádník kliček i fenomenálních zákroků obou gólmanů :). Po vydatném obědě a polední pauze následoval odpolední blok, který jsme celý strávili v tělocvičně. Na programu byl tradiční kruháček, různé soutěže a především 1,5
hod trvající florbal. Vytrvalost, schopnost kombinace a rychlé rozhodování to byly ty potřebné atributy, které rozhodovaly na miskách vah. Po náročném odpoledni jsme zapluli na hodinku do bazénu a pak už jen vydatná večeře. V rámci večerního klidu si kluci skočili na kofolu, sledovali fotbal na právě probíhajícím ME a nebo jen tak polehávali.

Úterní den byl zaměřen na silovou a vytrvalostní průpravu a tomu byl celý program uzpůsoben. Dopoledne jsme strávili na blízké sjezdovce, kde jsme těla rozehřáli klasickou abecedou v mírném svahu, poté následovaly výběhy do sjezdovky. Byl to boj dvojic, kdy každý byl z jednoho družstva. Kluci běželi každý 4x a finta byla v tom, že cíl byl každé kolo posouván do vyšší úrovně. Byla to neskutečná dřina a borci ze sebe vymáčkli vše, co šlo. Do odpoledního programu byl zařazen náročný kruháč se shyby, medicinbalem, kliky s činkami, výpady s 15 kg závažím nebo dřepy s 20kg činkou. Celý se jel 5x a únava po dopoledním náročném programu rostla. Po jeho konci jsme jen naskákali do bazénu a příjemně unaveni zašli na večeři. Po večeři v 19:00 se na jídelně rozjel vědomostní kvíz. Oba kapitáni si připravili celou sadu otázek ze všech možných oblastí od historie, zeměpisu, vojenství, matematiky až po sport a hokej zvlášť. Vždy nabídli tři možnosti a týmy se museli rozhodnout. Na signál pak zvedli potřebnou kartičku s odpovědí a, b nebo c a tréňa počítal body. Díky znalostem obou mužstev muselo dojít k rozstřelu a Emil Zátopek zajistil kýžený bod pro jeden z „mančaftů“.

Pro středeční dopoledne jsme si opět rezervovali tělocvičnu, kde první více než hodinu vyplnili opět dynamické soutěže jednotlivců, dvojic nebo trojic. Kluci nosili jeden druhého na zádech, jezdili se trakaře, dva borci přenášeli třetího. Opět to bylo o rozhodování, taktice, rychlé koordinaci i reakci. Součástí byl samozřejmě i oblíbený kruháček se dvěma medicinbaly. Závěr dopoledního programu vyplil hodinový florbálek a pak už jen oběd a klid na lůžku. Odpolední dvojblok byl zaměřen herně
a vytrvalostně. První část byla věnována hokejbalu a druhou částí byly výběhy do lesa. O co byla úvodní část těchto lesních výběhu volnější než na sjezdovce o to horší a prudší byl závěr. Běželo se 5 kol, 3 kola jeden proti jednomu a poslední dvě kola běžely celé skupiny po kupě (ale samostatně, trenér sčítal čas). Nutno dodat, že vítězný tým byl v součtu rychlejší o necelou vteřinu, což je naprosto nepatrný rozdíl.

Čtvrteční den jsme si vyčlenili na pěší túru směr Praděd. Na snídaní všichni vyfasovali obědové baličky a v 9:30 odjeli autobusem do Karlovy Studánky. Odtud již po svých údolím Bíle Opavy přes žebříky a lávky na Barborku, kde proběhla první posilňovací zastávka. Poté až na Praděd a tam jen krátká pauza na několik fotek. Po sestupu na Ovčárnu si kluci skočili na langoš nebo borůvkové knedlíky, naopak oba vedoucí posilněni o třetího do party horského vůdce Lukáše Moravce zvolili cibulačku a 12° iontový nápoj ze sedmého schodu. Kolem 15 hod jsme vyrazili kolem Petrových kamenů po žluté až na Kamzík kam všichni bez větších problémů po celkových cca 21 km v 17:40 dorazili. Následovala nevalná večeře, bazík a pak už jen kofolka a kvalitní utkání Španělsko – Itálie.

Páteční dopoledne jsme věnovali týmovým hrám již bez bodového hodnocení. Dali jsme 30 min hokejbal, 30 min florbal a 30 min nohejbal. Vítězové i poražení obdrželi zaslouženou odměnu a pak už následovala jen sprcha, pokus o úklid pokojů a samozřejmě oběd.

Je na místě poděkovat klukům za nasazení a bojovnost, zvládli náročné soustředění se ctí a věřím, že si odnesli celou fůru hezkých vjemů. Rodičům patří poděkování za to, že jim umožnili se soustředění zúčastnit i přes komplikace ve škole. Věřím současně, že příště nás bude ještě víc. Všem s Ondrou přejeme pohodové prázdniny, odpočněte, dělejte co Vás baví a v srpnu to rozjedeme znovu.

Dalibor Chlup

VIDEA – ZDE