Hokejový trénink

Dlouhodobý proces, který je potřeba v průběhu celé kariéry oživovat doplňkovými sporty – tak označují odborníci hokejový trénink. Do tréninkového kolotoče naskočí děti mnohdy v tom nejútlejším věku, a pokud u hokeje vydrží a stanou se profesionály, tak právě trénink se pro ně stane každodenní rutinou. Hokej jako jakýkoliv jiný sport by pro ně měl být ale především zábavou.

Nicméně je důležité uvědomit si i to, že hokej není jen o hodinách strávených na ledě či v posilovně. Pohybový um a talent je potřeba rozvíjet i jinými doplňkovými aktivitami. Není nutné a ani vhodné dítě hned od mala specializovat.

Jaké jsou ideální sporty do letní přípravy?

  • fotbal
  • tenis
  • basketbal
  • cyklistika
  • plavání

Než děti hokejově i lidsky dospějí, je třeba v každém období mladého hokejisty klást důraz na různé věci. Každé období kariéry je totiž něčím specifické a vyžaduje různý přístup a podmínky.

4 – 6 let

V tomto období se dítě poprvé seznámí s hokejovým prostředím a udělá své první krůčky na ledě. Proto je důležité, aby k tomu mělo adekvátní výstroj. Do začátků bohatě postačí helma, rukavice a chrániče loktů a kolenou, aby se dítě nebálo pádů. Než totiž děti vezmou do ruky hokejku, měly by mít zvládnuté základy bruslení.

7 – 10 let

Důležitou aktivitou v tomto věku je minihokej. Oproti klasickému hokeji na velkém hřišti vytíží mladého hokejistu daleko více. Jelikož se hraje jen ve třetině, hráč se dostane častěji k puku, vícekrát vystřelí a musí více dávat pozor, co se zrovna na ledě děje. Hlavně jde ale o zábavu, všichni stráví na ledě stejný čas a už vůbec nezáleží na tom, kolik kdo vstřelil gólů.

11 – 14 let

Kromě toho, že děti pokračují ve zlepšování herních aktivit, si musí uvědomit i jinou věc. A to, že v hokeji jako jedinec nikdy neuspějí. Vždy je třeba nehrát pro sebe, ale pro tým. Důležité je věnovat se i jiným doplňkovým sportům, které jednak utuží partu v kabině, ale i rozvinou pohybový talent mladých hokejistů.

15 – 19 let

Klíčové období pro rozvoj mladého hokejisty a jeho budoucí kariéru. Hráč na sobě a svých schopnostech pracuje jak na ledě, tak i mimo něj. Občas to může být i dřina, ale ani bez té to nejde. Obzvláště ne v tomto věku. Kdo do toho dá vše, může si být jistý, že se mu jeho úsilí mnohonásobně vrátí.

20 let a více

Čím je hráč starší, tím více a více záleží jen na něm, kam až to v budoucnu dotáhne. Zároveň se ale neobejde ani bez rad zkušených trenérů a podpory rodiny. Pokud se pak vše sejde tak, jak má, má hráč slušně našlápnuto k tomu splnit si nejeden dětský sen, zažít pocity vítězství nebo být součástí velkého úspěchu.

(zdroj: Pojď hrát hokej)