Informace pro rodiče

Kdy je nejlepší začít s hokejem?
Ideální věk je okolo čtyř až pěti let. Podle odborníků by děti měly s hokejem začít nejpozději mezi šesti až osmi lety.

Proč je dobré začít hrát hokej?
Jedná se o týmový sport plný zábavy s kamarády. Důraz je kladen na pestrost tréninků. Dítě si tím pádem osvojí i základy jiných sportů jako atletika, gymnastika, ale naučí se i chování v kolektivu a zodpovědnosti. Rozhodně se tedy nejedná o jednostrannou zátěž a dril.

Co potřebuji za vybavení na začátek?
V začátcích, kdy se dítě učí převážně hlavně bruslit, jsou nezbytné jen brusle, helma a rukavice – rukavice stačí lyžařské, helmu a brusle zapůjčí klub. Další hokejová výstroj by dítě zatěžovala. Vedle toho je možné použít také chrániče kolen a loktů pro in-line bruslení.

Na jaké věci dbát v různých fázích rozvoje mladého hokejisty? Na obrázcích níže zjistíte, co všechno obnáší být hokejovým rodičem.

4 – 6 let

Začátky jsou vždycky těžké. A ani ty hokejové nejsou výjimkou. Proto je důležité, aby byli rodiče svému dítěti oporou. Při prvních krůčcích na ledě mu byli na blízku a pomáhali mu oblékat výstroj a překonat první pády. A hlavně přidali i nějakou tu pochvalu.

7 – 10 let

V tomto období je důležité, aby mladý hráč poznal i jiné sporty než jen hokej. Ideálními doplňkovými aktivitami jsou třeba fotbal, tenis nebo basketbal. Ty u dítěte rozvíjí jak motorické schopnosti, tak i ty části těla, na které se při hokeji tolik nedostane.

11 – 14 let

Dítě se pomalu dostává do období puberty. Role rodiče bude v tomto období možná úplně nejdůležitější. Dítěti je důležité naslouchat, nevyvíjet na něj zbytečný tlak a naopak ho podržet a nadále podporovat nejenom v hokeji, ale i v ostatních sportovních aktivitách.

15 – 19 let

S přechodem na střední školu se nepatrně zvýší i nároky na školní aktivity. Mladému hokejistovi se ne vždy bude chtít dělat úkoly a připravovat se na výuku. Rodiče ho ale musí vést k tomu, aby se nezaměřoval jen na hokej, ale čas věnoval i studiu. Jelikož děti také vydávají hodně energie, musí rodiče zajistit, aby jejich ratolesti měly kvalitní stravu a dostatečně regenerovaly.

20 let a více

Dítě už je téměř u konce svého vývoje. Pokud si po celou dobu bralo svědomitě k srdci rady rodičů i trenérů a bude se mu dařit, může dosáhnout velkých věcí. A z těch se potom bude radovat společně i svojí mámou, tátou a dalšími členy rodiny. Nicméně i kdyby si ve výsledku vybral jinou než hokejovou cestu, už jen fakt, že si prošel celým vývojovým procesem, mu dává solidní základy do života.

(zdroj: Pojď hrát hokej)